статьи

Статьи Степана Недерицы:

Об “Эффекте Моцарта”

“Музыкальные рецепты для сердца”
Видео Недерица С. Музыкальная терапия “Желудок”

Музика — цілющий засіб,
який працює на рівні дива
Степан Недериця — музикант, деригент, музикотерапевт, видавець, письменник і бізнесмен — людина щира, обдарована і багатогранна. Він любить життя і допомагає полюбити його іншим, позбувшись хвороб і душевних переживань. І робить це за допомогою музики. З 2003 року Степан проводить сеанси терапії, а кілька років тому на осноі напрацьованого досвіду, випустив серію дисків з музикотерапії: для серця, для едокринної системи, для нервової системи, для суглобів, для вагітних, для розвитку дітей тощо. Треба сказати, що вони користуються популярністю. Інакше й бути не може. Адже спочатку Степан випробував дію музики на собі. І вона сотворила в його житті диво. Протягом багатьох років у нього з дружиною не було дітей. Деcятки-сотні обстежень, медичних консультацій, медикаментів і різноманітних процедур не давали довгоочікуваного результату. Чергова вагітність закінчувалася викиднем. Він вже майже зневірився у тому, що колись стане батьком. Але одного разу випадково почув про російського лікаря С. Коновалова. Одним з методів лікування якого є музикотерапія. І в Степана з дружиною родився чудовий і надзвичайно талановитий син.
Це стало поштовхом до нового напрямку в життєвій діяльності Степана. Він став розвивати в Україні напрямок музикотерапії. Бо хоче, щоб дива маленькі і великі (повернення здоров”я, позбавленя від болю, розкриття здібностей і талантів, набуття стану радості і впевненості в собі тощо) траплялися в багатьох-багатьох людей.
-Степане, людям важко повірити і усвідомити, що музика — це не просто засіб для розваг, а справжні ліки. Розкажіть, будь ласка, на чому базується ефект музикотерапії.
-Почнемо з того, що звук лежить в основі Буття. Адже Бог — це слово. А слово — це звук. У природі звучить все: кожне дерево, камінь, тварина, стихія тощо. І навіть те, що ми не чуємо. Це називається Симфонією Сфер. Кожна людина також має свій звук. Якщо вона хворіє, її звук стає дисгармонійним. Згармонізувати його (значить відновити здоров”я) можна за допомогою звуків, тобто музики.
-Чи визнають музику, як лікувальний засіб, лікарі?
-Вивчення музики, як терапевтичного, тобто лікувального, засобу в Європі розпочав французький лікар Альфред Томатіс ще до ІІ світової війни. Він довів, що за допомогою музики можна виліковувати практичо всі хвороби.
Батько Альфреда Томатіса був відомим оперним співаком. Тому все його дитинство пройшло в театрі, де постійно звучала музика. Він також закінчив музичне училище. Але потім обрав галузь медицини і став хірургом. Та згодом знову повернувся до музики. Щоб започаткувати новий напрямок лікування хворих — музикотерапію.
Йому довелося пройти не легкий шлях, вислухати багато насмішок. Але коли американські вчені провели подібні дослідження і підтвердили його висновок: музикою можна вилікувати будь-яку хворобу і гармонізувати будь-яку людину, співвітчизники визнали Томатіса і він став дуже популярним. Сьогодні кабінети музикотерапії створено в багатьох американських та європейських клініках і реабілітаційних центрах. У них відбувається відновлення пацієнтів після хірургічних операцій, проводяться сеанси музикотерапії для лікування різних хвороб.
Цікаву технологію розробили в Японії. Вона базується на тому, що у кожного об”єкта природи, у кожної живої істоти є свій тон — основний звук. Він проявляється тоді, коли людина перебуває в стані спокою, радості, благодаті. За допомогою спеціальної апаратури фахівці виявляють тон пацієнта, записують, а потім дають йому кілька разів послухати запис — власний звук у стані гармонії. За кілька сеансів відбувається значне поліпшення стану хворого.
До речі, свій внесок у популяризацію музикотерапії вніс популярний артист, зірка французького кіно Жерар Депардьє. Коли він, тоді ще нікому невідомий провінціал приїхав до Парижу, щоб вступити до акторського навчального закладу, в приймальній комісії його “забракували”, бо хлопець не міг навіть чітко висловити свою думку. Випадково Депардьє почув про сеанси молодого музикотерапевта Томатіса і прийшов до нього на прийом. Той “приписав” пацієнту щоденні годинні сеанси музикотерапії, на яких звучала музика Моцарта, протягом кількох місяців. Коли Депардье прийшов вдруге вступати до акторського факультету, його прийняли. Він чітко і послідовно висловлювався, мав ясний погляд, тобто у нього відбулася гармонізація в мозку і тілі.
-Чи має музика вплив на формування особистості?
-Альфред Томатіс довів, що формування людини ще в утробі матері відбувається під дією звуку. Тому перший орган, який з”являється у дитини — це вухо. Через нього малюк чує маму. А звуки зовнішнього світу сприймає черех хребет. У перші 3-4 роки життя людини (включаючи 9 місяців внутрішньоутробного розвитку) закладається основа особистості і долі людини. Бо мозок формується до 4 років: 80% нейронів складаються в певні з”єднання. Під мікроскопом вони мають вигляд павутинки. Якщо особистість гармонійна — візерунок павутинки дуже красивий (як сніжинка), якщо ні — нерівномірний і рваний. Ось чому здатність людини радіти, її спроможність розкривати свої здібності, реалізовуватися і відчувати себе щасливим закладається саме в дитинстві. І величезну роль у цьому відіграють звуки, які її оточують.
Моя історія є підтвердження тому. Зважаючи на те, що мама працювала, моїм вихованням займалася бабуся. Вона розповідала, що я весь час плакав. І був лише один спосіб заспокоїти мене — співом. Тому бабуся майже безперервно співала. Думаю, що це справило величезну роль на моє формування. І саме тому, я, народившись у молдавському селі, потрапив до Київської консерваторії (це трапляється не часто). І зараз, в дорослму віці, мені все цікаво, я не боюся експериментувати, започатковувати нові справи. Мій син, який також з утроби матері весь час перебуває під впливом звуків класичної музики, навчається в щколі мистецтв має чудову пам”ять і дивує своїх викладачів своїми неординарними здібностями.
Тема впливу музики на дитину є надзвичайно важливою. Тому їй потрібно присвятити окрему публікацію.
-Що відбувається в організмі людини на біохімічному рівні під впливом музики?
-Одним з головних ефектів є виділення ендорфінів — гормонів задоволення, які продукуються нашим мозком. Саме вони регулюють всі процеси в організмі. Якщо їх недостатньо, людина починає депресувати і хворіти. Ще в 1968 році професор С. Шноль (Інститут біофізики АН СРСР) порівняв числа обертів ферментів з частотними характеристиками музичного звукового ряду. З”ясувалося, що у ферментів, які беруть участь у найважливіших процесах обміну речовин (мелатонін, серотонін, ендорфіни, всі види біологічно активних речовин) ці числа відповідають частотам музичних нот європейського звукового ряду. Це свідчить про те, що звук (музика) має прямий вплив на ті чи ті біохімічні процеси. Спільна робота ферментів створює акустичне поле клітини. Регулювальний вплив музики на організм пов”язаний з тим, що її акустичне поле накладається на акустичне поле організму. Фермент можна порівняти з камертоном, який починає звучати — каталізувати біохімічну реакцію — під дією звуку, частота якого збігається з його власним звуком, що призводить до резонансу — відновленя здоров”я.
-Яку музику ви використовуєте з метою музикотерапії?
-Доведено, що ендорфіни виділяються лише під дією звуків високої вібрації: колискова матері, спів пташок, класична музика тощо. Якщо ж людина перебуває в оточенні низькочастотних звуків: шум транспорту, побутової техніки, базару (ви помічали, що після кількх годин перебування на базарі, відбувається знесилення?) виділення ендорфінів блокується.
Гордон Шоу і його колега з Каліфорнійського університету нейробіолог Марк Боднер за допомогою сканування головного мозку з”ясували, що класична музика активізує всі ділянки кори головного мозку (при прослуховувані рок- чи попмузики такого ефекту не спостерігалося). Тому музикотерапевти у більшості застосовують саме класичну музику.
Доведено, що серед багатьох композиторів особливо виділяється творчість Моцарта. Довгий час не могли пояснити: чому. Але потім все таки розгадали секрет цього феномену. Музика цього композитора звучить в особливому ритмі: 30 секунд крещендо (звук наростає) і 30 секунд демендуендо (звук спадає). Саме в такому ритмі у нормі працює і нервова система: 30 секунд напружується, 30 секунд розслабляться. Через деякий час прослуховування творів цього композитора людина відчуває, що з її душі спадає тяжкість, поліпшується настрій, минає тривожність. Одночасно гармонізуються і фізіологічні процеси організму.
-Тобто музику можна використовувати не лише для лікування, а й профлактики хвороб.
-Музиотерапія допомогає вивести людину зі стресового стану, відволікти її від негативних думок і розмов. А отже недопустити руйнівних процесів в оранізмі. Таким чином відбувається профілактика різних недуг. Учені довели, що слово передусім відображаться на генах людини, яка його вимовляє, а також людини, яка слухає. Ось чому не можна казати нічого поганого ні про кого і нікому, зокрема й собі. Коли людина говорить: “Я здорова і щаслива”, гени запускають саме таку програму, коли ж промовляє “ Я нещасна і хвора”, – працюють у цьому напрямку. Відомий російський лікар,кардиолог і музикотерапевт С. Коновалов стверджує, що онкозахворювання може початися з фрази, яку людина промовила під впливом тимчасових обставин: “Задовбало мене це життя”. На що гени реагують: “Набридло жити? Запускаємо програму на знищення”. Й імунітет перестає знищувати ракові клітини, які утворюються в оранізмі кожної людини щодня.
-В записах на ваших музикотерапевтичних дисках ви поєднуєте класичні твори, разом зі звуками природи.
- Річ у тім, що спів пташок, цвіркунів, дельфінів, звуки дощу, водопаду, океану, вітру та багатьох інших тварин і стихій мають високі благотворні частоти. Цікаво, що кожен з них відрізняється ще й своєю “спеціалізацією”. Приміром, цвірчання цикад має 5 тис. Гц. Саме на такій частоті працює шлунок. Тому якщо під час обіду включати диск з музикою, на яку накладено спів цих комах, можна позбутися розладів травлення, поліпшити роботу шлунку. Доведено, що цей звук посилює процес засвоєння корисних речовин в 700 разів.
На мозок, ендокринну систему благотворно впливає частота 8 тис. Гц. Її “видають” пташки і дельфіни. Ось чому люди інтуїтиво так прагнуть весною на природу, коли птахи починають співати, ось чому вони так люблять дельфінів. Під їх спів відбувається відновлення мозку і роботи всіх внутрішніх органів.
-Протягом багатьох років ваші сеанси музиктерапії користуються популярністю, так само, як і ваші музичні диски. Тож можна зробити висновок, що українці також починають усвідомлювати роль музики в гармонізації психічного та фізичного здоров”я.
-За дев”ять років моєї роботи музикотерапевтом, я помітив, що серйозні хвороби не з”являються просто так. У переважій більшості випадків це трапляється після якихось неприємних подій, стресів. Тобто вони починаються з центральної нервової системи. Шкода, що лікарі в поліклініках не розбираються, чому в людини заболіла нога чи печінка, якої саме команди не дав мозок і яка речовина не виділилася, щоб забезпчити нормальне функціонування тої чи тої частини тіла. Бо лікування потрібно починати саме з цього. І велику роль у гармонізації центрального пульту управління організмом відграє музика.
Розповім про досвід однієї зі слухачок моїх музикотерапевтичних сеансів, яким вона поділилася зі мною. Так трапилося, що за короткий проміжок часу у неї помер чоловік, а донька розлучилася з чоловіком. Внаслідок перенесеного горя і стресу у неї з”явилися сильні неприємні відчуття в грудній клітині: щось давило, пекло, заважало дихати. Лікарі визначили, що проблема в серці і стали лікувати медикаментами. Стан трішки поліпшився, але не суттєво. Вона пройшла санаторно-курортне лікування. Той само результат. Потім хтось зі знайомих порадив: “Можливо, в тебе болить душа, а не серце. Сходи на сеанси музикотерапії Недериці, раптом допоможе”. Жінка потрапила на сеанс присвячений Моцарту. І відразу відчула, що з нею відбуваються незрозумілі речі: з ділянки грудної клітини упав вантаж, їй здалося, що вона поднялася високо в небо, з очей полилися благодатні сльози. Повернувшись додому, вона взяла ручку і вперше в житті написала вірш. Скажу від себе — геніальний.
Справді, люди, які відчули на собі зцілювальний звук музики, приходять на сеанси знову і знову, купують диски записами музики і звуків природи, щоб подарувати їх рідним і друзям. Я також вважаю, що записи зцілювальної музики мають бути в кожному домі, їх потрібно слухати і дітям, і дорослим, і літнім людям. Це допоможе їм відчути себе здоровішими й щасливішими.
Консультцию можно получить непосредственно у автора по тел.:

044-228-29-89
066-007-07-72
097-007-07-72

С любовью, Стефан Недерица.
Статья из газеты “Здоровье и долголетия” № 13 от 03-04-2012 г. Интервью брала Мирослва Щерба.

Як має звучати казка? У неї щебетливий голос мами? Чи, можливо, казка буркотливо усміхається з-під вуса як дідусь? Або ніжно шепоче, як бабуся над ліжечком? А може, твоя казка вирегочує на всю хату разом із татом? Чи котиться смішками-пересмішками між твоїх старших братиків і сестричок?!
І справа не лише в тому, що кожну книжечку супроводжує спеціальний диск, музика на якому чарівно поєднується з піснями дельфінів і китів, крижинок і рипучого снігу… І навіть не в золотистих нотках на сніжному тлі сторінок чи грайливому плюскотінні хвильок…
І тоді не тільки ці чудові книжечки, а й весь великий світ довкола зазвучить для тебе чарівною музикою Людяності!
Серія «Музична казкотерапія для малят» створена молодою обдарованою казкаркою Катериною Єгорушкіною спільно з фаховим музикантом Стефаном Недерицею на засадах музичної казкотерапії. Відтак, книжки вирізняє не лише ошатне виконання, а й гармонійне поєднання тексту, музичного супроводу та ілюстрацій, вміло виконаних Поліною Родрігес і Марисею Рудською. Зображення, запропоновані ілюстраторами для цих специфічних видань, тонко передають наївність і соковитість справжнього «дитячого» малюнку, водночас, не втрачаючи «дорослої» багатозначності та нюансування образів і кольорів. Так само й музика, створена та дібрана для проекту, не просто — звукове тло конкретної розповіді, а повноцінний художній простір, здатний самостійно творити настрій і ставати приводом до розмови чи фантазування.
Але й поза суто терапевтичним ефектом, засвідченим чималою кількістю вдячних читачів, казки К. Єгорушкіної привертають увагу рівнем свого художнього втілення. Насамперед, це справжні живі оповідки, які цікаво слухати, легко уявити та переповісти. Кожна така історія осяжна для дитини як за обсягом, так і за суттю та може бути прочитана/почута за один раз. Це напрочуд важливо, бо малеча любить завершувати розпочате, але ще не спроможна довго утримувати увагу. Тому саме такого типу книжечки не втомлюють, а навпаки приносять радість — від нових знань, від можливості все зрозуміти самостійно та дослухати чи дочитати до кінця. А саме так формується любов до читання та пізнання, впевненість у власних силах.
Образи казок К. Єгорушкіної, як і природній світ «Я» малюка, народжуються шляхом пізнання оточуючого в процесі безпосереднього набуття досвіду героями. Так, у «Країні Сніговії» дівчинка-оповідач та її друг Кая не просто «проходять» ази нотної грамоти, а й розкривають одне одному (власне, одне завдяки одному) засновки становлення особистості та гармонійного існування світу. А в «Будиночку з води» хлопчику Ра випадає нагода вчитися у Школі Золотого Дельфіна аби знайти спільну мову зі світом довкола, який не вміє з ним розмовляти. Так само через взаємодію з іншими вчаться людяності й інші персонажі казок: Дельфінятко та Сніговичок, Чорнильний Чоловічок і навіть уже дорослі та мудрі Золотий Дельфін і Король-Соняшник.
Чому ж ця її дитинна певність у пануванні добра та справедливості не дратують і не видаються брехливим сюсюканням, а, навпаки, пробуджують у дорослому щемкий жаль за чимось найістотнішим, що хочеться зберегти хоча б у дітях?..
Гадаю тому, що авторка бачить і відтворює реальність під кутом зору, визначеним присутністю Віри, з якою ми всі приходимо у цей світ, сповнені очікувань і щастя. К. Єгорушкіна ніби затримує себе у тому стані гармонії та щирості, дитинності, й тим самим доводить читачеві (малому й дорослому), що не тільки можливо, а й життєво необхідно залишатися ось таким — відкритим до світу і людей, віруючим у любов Божу, розлиту в світі й тобі, відданим Творенню.
Наталя Марченко
ЛЕЧЕНИЕ МУЗЫКОЙ ДЕПРЕССИВНЫХ СОСТОЯНИЙ!

В октябре 2009 года я заметил, что в зале, где я провожу музыкально – терапевтические сеансы, появилась новая пациентка. В дальнейшем она не пропускала ни одной встречи. В таких случаях я задаю себе один и тот же вопрос. Что могло случиться в жизни этой молодой, красивой женщины? Неужели она посещает наши сеансы исключительно из любви к искусству? Ни я, ни она не делали попыток выйти на личное общение. 24 декабря на последнем сеансе 2009 года буквально за несколько минут до его начала я увидел, как она «летит» в зал, на ходу снимая с себя пальто. На ее лице читалось напряжение, тревога…

Сеанс, который я в тот день проводил, был необычный. Я знакомил своих милых людей с новой работой – двойным диском для беременных и для новорожденных. Оба этих диска состоят исключительно из Музыки Моцарта. Работал я над этим проектом (думал о нем) более 15 лет, а окончательно составил список произведений и написал «объяснительно – целительную» мини-книгу к дискам в течение шести последних месяцев. Итак, это был один из мощнейших сеансов, которые я только могу провести. Два часа звучала Музыка Моцарта, а она обладает самой высокочастотной вибрацией. Именно эта вибрация способна восстановить наше психосоматическое состояния, то есть излечить Душу, а потом Тело, а не наоборот…

Она, не выслушав меня до конца, сказала:

«Спасибо, Степан Сергеевич, за добрые слова поддержки, но вы мне уже помогли, так как ваши сеансы это единственное место, где в моей Душе буквально из ничего возрождается радость и соответственно появляется интерес к жизни…

Каждый раз, когда я слышу такие откровения, во мне все с большей силой растет уверенность в правильности выбранного мною пути. Я очень сильно люблю людей. Еще сильнее я хочу, чтобы они были здоровы, ведь болеть, это так унизительно для Живой Души…

Мы приходим в этот мир с возможностью восприятия широкого спектра звуков, с частотой от 16 Гц до 20 000 Гц. Наше ухо предназначено не только для того, чтобы слышать. Ухо предназначено для того, чтобы питать энергией разум и тело. Об этом говорю не только я. Об этом говорят все музыкальные терапевты мира во главе с Альфредом Томатисом. По Томатису, одна из причин, почему мы начинаем себя чувствовать хуже с возрастом, – то, что мы не слышим (не слушаем) звуки высокой частоты. Нам «приятнее» слушать шум отбойного молотка, дорожного движения, кричащую музыку, чем классическую Музыку. А ведь этот низкочастотный шумовой мусор уничтожает нас изнутри…

Биохимические процессы – это системы сопряженных ферментативных реакций. Чтобы регулировать работу этих систем, достаточно воздействия на одну единственную, самую медленную реакцию, сдерживающую процесс в целом…

Минимальная частота, оказывающая на нас положительное влияние 5000 Гц. Максимальная – 8000 Гц. Классическая Музыка вибрирует на следующих частотах:

Музыка Барокко 5000Гц. – Музыка Моцарта – 8000Гц. Остальная классика расположилась в диапазоне от 5 до 8 тысяч Гц!?!

Сочетание Музыки и звуков Природы я придумываю – изобретаю сам. Эффект превзошел все мои ожидания. Это и явилось толчком к тому, что я решил свои наработки за 6 лет систематизировать и выпустить для широкого пользования. Мои компакт диски с мини- книжками, по сути, служат для проведения домашних музыкально терапевтических сеансов. Это новое слово в украинской медицине. А если точнее, то это – революция в украинской медицине. Почему украинской? Потому, что весь остальной цивилизованный мир, включая Россию, уже давно не просто открыл, а осознал значимость лечебно – восстановительных свойств Музыки…

С Любовью и пожеланием здоровья, музыкальный терапевт

Степан Сергеевич Недерица. 20.11.2009.г.

Воздух, первый продукт питания…

Вдыхая, мы вдыхаем не только воздух. Раньше наука утверждала, что мы дышим только воздухом, только кислородом, водородом и другими газами, в сочетании образующих воздух. На самом деле воздух, это проводник энергии. Воздух не главное, хотя он жизненно необходим. Главное его заряд, его электричество, энергия, которая заключена в нем. Она невидима, но она суть, она первоначало всего. Если из воздуха убрать жизненную энергию, то такой воздух будет не пригоден для какой-либо формы жизни. Что же это за энергия и есть ли она в действительности? Молекула воздуха состоит из атомов, которые в свою очередь состоят из ядра атома имеющего положительный заряд и электронов, которые вращаются вокруг ядра. Электроны имеют отрицательный заряд. Или скажем проще, живая молекула воздуха состоит из положительно и отрицательно заряженных частиц – ионов. В одном кубическом сантиметре воздуха должно быть 4000 отрицательных и 3000 положительно заряженных ионов. Такое сочетание наблюдается на берегу моря, возле водопада, в сосновом лесу, когда дует ветер или во время дождя, особенно после грозы. Между тем, самый разительный дисбаланс в сочетании отрицательных и положительных ионов на молекуле воздуха наблюдается не возле чадящих труб современных заводов, а в самых обыкновенных жилых и нежилых помещениях. Именно там, где много искусственных отделочных материалов, пластмасс, компьютеров, телевизоров, другой бытовой техники, потому, что они выделяют исключительно положительные ионы. В результате этого в наших квартирах на 5000 положительных ионов приходится от 0 до 100 отрицательных ионов. Даже на самой загрязненной улице города, отрицательных ионов больше – около 800 на сантиметр кубический воздуха. Это одна из основных причин, почему городские жители живут меньше и болеют больше. В воздухе, который наполняет наши квартиры, нет витаминов. Не пугайтесь, у воздуха тоже есть витамины. Так учеными были названы отрицательные ионы. Впервые они были обнаружены советскими учеными в середине тридцатых годов прошлого века. Они поместили крысу в герметичный контейнер, а воздух подавали через трубку один конец которой, был прикрыт кусочком стерильного бинта. Через неделю крыса умерла. Вторая и третья тоже. Ученые недоумевали, в чем причина, ведь воздух, проходящий через марлю даже чище… Оказалось, что вместе с крупными частичками пыли на марлю оседали, вернее, притягивались ее положительным зарядом, все отрицательно заряженные ионы. Таким образом, были открыты витамины воздуха…

С Любовью и пожеланием здоровья, музыкальный терапевт

Степан Сергеевич Недерица. 19.11.2010.г.

Be Sociable, Share!